Kad ir oro tarša yra nematoma, tačiau per metus ankščiau laiko nuo jos miršta po 7 milijonus žmonių. Laimei, bendrovė „Green City Solutions“ sukūrė pilnai ekologišką sprendimą „CityTree“, kur vienas toks „medis“, pagal taršalų iš oro šalinimo efektyvumą atstoja 275 paprastus medžius.

Tai ne orą valantis įrengimas, ką galbūt galima iš pradžių pagalvoti, nors ir jame panaudotos šiuolaikinės technologijos. Tačiau pats valymas vyksta natūralios augmenijos dėka, kur pažangių technologijų pagalba tik užtikrinamos tinkamos sąlygos šioms kultūroms klestėti.

„CityTree“

„CityTree“ yra daugiau nei 4 metrų aukščio ir apytiksliai 3 metrų pločio, į kur įeina dar ir 2,19 metrų požeminė konstrukcija. Gaminami du variantai – be suolelio ir su suoleliu. Įrenginio šonuose galima atvaizduoti įvairią informaciją ar reklamą.

Kadangi didelė paviršiaus dalis padengta samanomis, kiekvienas toks „medis“ iš oro surenka dulkes, anglies dvideginį (CO2), azoto dioksidą ir ozono dujas.

Sąmanos

Kai kurios samanų kultūros gali filtruoti ore esančias kietas daleles ar taršalus, tiesiog prilipdant jas prie savo paviršiaus ir integruojant į savo biomasę. Tai paverčia šias samanas idealiais oro valytuvais.

Tačiau miestuose, kur oro valymas yra didelis iššūkis, šios samanos sunkiai gali išgyventi. Joms būtina drėgmė ir pavėsis. Ši problema yra išsprendžiama kombinuojant kelių rūšių augalus kartu, iš kurių vieni sudaro pavėsį kitiems.

Off-Grid

Tai save visiškai aprūpinanti arba „Off-Grid“ sistema, kurioje elektros energija yra gaunama saulės baterijų pagalba. Energija reikalinga drėkinimo sistemai, kad čia augančioms kultūroms užtikrinti idealias sąlygas.

Čia naudojamas ir lietaus vanduo, kuris po filtravimo yra kaupiamas specialiame rezervuare, iš kur vėliau drėkinimo sistema drėkina dirvožemį.

Šis išradimas taip pat turi WiFi daviklius, kuriais yra tikrinama dirvožemio drėgmė, temperatūra ir vandens kokybė. „Mes taip pat įdiegėme ir oro užterštumo matuoklius, kurie padeda stebėti oro taršą, kad sužinoti ar efektyviai dirba konkretus įrenginys“ – teigė šios bendrovės įkūrėjas Zhengliang Wu.

Rezultatai

Kiekvieną dieną vienas toks „CityTree“ medis surenka po 250 gramų kietųjų dalelių ir viso per metus pašalina 240 tonų anglies dvideginio (CO2).

Bendrovė „Green City Solutions“ norėtų įrengti šiuos „medžius“ visuose didžiuosiuose pasaulio miestuose, tačiau tam trukdo biurokratiniai sunkumai. „Šiuo metu mes bandome juos įdiegti Modenoje, Italija, kur viskas jau buvo suderinta ir suplanuota su miesto valdžia, tačiau jie pradėjo baimintis dėl vietų saugumo, kur planuojama įrengti šiuos įrenginius.“ – teigė Wu.

Planai

Nežiūrint į tai, bendrovė ketina tęsti savo veiklą ir pristatyti šį savo kūrinį Indijoje, kur oro užterštumas kai kuriuose vietovėse yra pasiekęs kritinę ribą.

Iki dabar „Green City Solutions„, jau įrengė 20 šių „medžių“, tokiuose miestuose kaip Oslas, Paryžius, Briuselis ir Honkongas. Vienas toks medis kainuoja apie 20 tūkstančių eurų. Tai ne maža investicija. Tačiau vis augant oro užterštumui, šis išradimas gali daug prisidėti prie jo mažinimo.