Galbūt jūs turite jums brangių elektroninių prietaisų, kuriuos norisi išsaugoti? Tai gali būti įvairūs seni kompiuteriai, garso, vaizdo ar kita „retro“ technika, kuri su laiku įgauna net antikvarinę ar istorinę vertę. O gal tai jūsų mėgstamas įrenginys su kuriuo yra susiję daug šiltų prisiminimų, kuris jums yra savotiškai brangus? Tinkama technikos priežiūra visada prailgins šių įrenginių gyvenimą.

Entropija

Nėra nieko amžino ir viskas pasiduoda irimui, rūdijimui, mikroorganizmų, pelėsių, grybelių ar kitam poveikiui. Net cheminiai junginiai su laiku suyra. Visa tai natūralūs gamtai procesai, kuriuos vienu žodžiu galima apibūdinti kaip entropiją.

Tačiau tinkamai prižiūrint tokią techniką, galima šiuos procesus sulėtinti ir daug ilgiau išsaugoti jums brangius įrenginius, kad ir ateities kartos galėtų susipažinti su mūsų laikų technologijomis ir geriau suprasti kaip mes gyvenome.

Sugedę maitinimo elementai ir akumuliatoriai. (Benj Edwards, pcmag.com)
Sugedę maitinimo elementai ir akumuliatoriai. (Benj Edwards, pcmag.com)

Pašalinkite visų tipų baterijas ir akumuliatorius

Su laiku visos baterijos ir akumuliatoriai suyra ir pradeda į aplinką skleisti chemines medžiagas, kurios gali pažeisti gretimai jų esančius komponentus. Pavojus nesumažėja net jeigu įrenginys yra nenaudojamas.

Jeigu įrenginio nenaudojate daugiau kaip savaitę, geriau iš jo pašalinti maitinimo elementus ar akumuliatorius. Neatspariausi laikui yra šarminiai (alkaline) maitinimo elementai arba paprastos baterijos (žr. paveikslėlį dešinėje). Suirus jų korpusui, iš jų pradeda tekėti ėdrūs kalio šarmai, kurie gali stipriai sugadinti visą techniką.

Be vartotojui lengvai prieinamų maitinimo elementų ar akumuliatorių, nemažai įrenginių turi ir vidinius akumuliatorius, kurie paprastai palaiko vidines įrenginių sistemas (pvz., BIOS nustatymus, laikrodį ir pan.), kad išjungus įrenginį jis neprarastų šios informacijos.

Ilgai nenaudojant tokių įrenginių, geriau šiuos elementus irgi pašalinti. Nors tam dažniausiai naudojami ličio akumuliatoriai, kurie rečiau suyra, tačiau net ir jie nuo to neapdrausti. Dalis tokių akumuliatorių gali būti įlituoti į plokštę ir tada teks juos išlituoti.

Tai liečia ir senesnius nešiojamus kompiuterius su NiCd akumuliatoriais. Pašalinkite juos iš kompiuterių, izoliuokite plastikiniuose maišeliuose ir laikykite atskirai nuo pačių kompiuterių. Pradėjus šiems akumuliatoriams irti, iš jų išbėgę skysčiai tokiu būdu nepaklius ant kompiuterių ir jų nesugadins.

Plastmasinių daiktų spalvos pokytis - jų irimo požymis. (Benj Edwards, Imgur, pcmag.com)
Plastmasinių daiktų spalvos pokytis – jų irimo požymis. (Benj Edwards, Imgur, pcmag.com)

Saugokite plastmasę nuo spindulių ir temperatūrų

Daugelis plastmasę laiko ilgaamžiu dalyku, tačiau net ir ji per ilgą laiką suyra. Skirtingų plastmasių sudėtis ir tuo pačiu atsparumas įvairiems poveikiams yra skirtingas.

Kaip pasakojama šioje istorijoje, vienas iš plastmasės irimo požymių, tai jos spalvos pokytis. Plastmasių spalvos pokyčius įtakoja ultravioletiniai spinduliai (UV), oksidacija ir temperatūros. Stiprūs UV spindulių šaltiniai yra fluorescencinės lempos ir saulės spinduliai. Dėl to geriau plastiką saugoti tamsoje.

Seni plastikiniai daiktai gali pradėti irti ir kelti pavojų aplinkai, todėl su jais vertėtų elgtis atsargiai.

Vienas iš būdų restauruoti pakitusių spalvų ABS plastiko paviršių yra „Retr0bright“, tačiau ir prevencija yra ne mažiau svarbi.

Sugedę elektrolitiniai kondensatoriai - pažeistas korpusas. (Lincoln Phipps, pcmag.com)
Sugedę elektrolitiniai kondensatoriai – pažeistas korpusas. (Lincoln Phipps, pcmag.com)

Pakeiskite ar pašalinkite kondensatorius

Be baterijų ir akumuliatorių, su laiku sugenda ir kondensatoriai, kurie gali sugadinti ir kitas įrenginio detales. Ypač jeigu įrenginį su jame sugedusiais kondensatoriais įjungti.

Bėgant laikui visi elektrolitiniai kondensatoriai sugenda. Dėl to padavus elektros srovę į tokią techniką, gali pasigirsti pokštelėjimo garsas. Nors garso gali ir nebūti, jeigu iš kondensatoriaus išbėgo elektrolitas, tačiau ir tai gali sugadinti techniką.

Požymiai, kad kondensatorius jau yra sugedęs – deformuotas ar pažeistas jo korpusas; šalia jo išsiliejęs skystis ar randamos jo dėmės.

Jeigu turite senesnį nei 20 metų elektroninį prietaisą ir ketinate jį vieną dieną įjungti, kad įrenginio įjungimo metu jo visiškai nesugadinti, geriau prieš tai jam pakeisti kondensatorius.

Pelėsių pažeista maitinimo bloko laidų izoliacija. (Benj Edwards, Nightfall Crew, pcmag.com)
Pelėsių pažeista maitinimo bloko laidų izoliacija. (Benj Edwards, Nightfall Crew, pcmag.com)

Venkite vandens, drėgmės ir karščio

Bet kokia drėgmė yra didžiausias daugelio prietaisų priešas. Nuo drėgmės, bet kokį prietaisą sugadins korozija (rūdys) ir pelėsiai. Pelėsių žala yra ypač didelė, nes jie sugeba suardyti audinius, plastmasę ir gumą.

Atsiradusį pelėsį yra labai sunku pašalinti. Nes pelėsis įsiskverbia labai giliai ir kol jo egzistencijai yra palankios sąlygos – jis klestės. Pelėsiams palankios sąlygos yra didesnė nei 60 % drėgmė ir aukštesnė nei 21 °C temperatūra. Leidžiant pelėsiams ne kontroliuojamai augti, rezultatas gali būti eksponentinis ir net sukelti pavojų žmogaus kvėpavimo organams.

Savo saugojamą techniką laikykite švariai, be dulkių, vėsioje ir sausoje aplinkoje. Gerai tam tinka archyvavimo priemonės, įvairios dėžės ir pakuotės. Kad mažinti drėgmę, galima naudoti ir elektrinius sausintuvus, pvz. kartu su HEPA oro filtrais, kurie sumažins sporų ir dulkių kiekį, kuriomis minta pelėsiai ir grybeliai.

Saugojamus įrenginius verta saugoti ir nuo ekstremalių temperatūrų: šalčio ar karščio. Išsiplėtimas ir susitraukimas gali sugadinti tokias medžiagas, kaip plastiką ar metalą. Tokiu atveju šie komponentai gali sutrūkinėti, suirti ar deformuotis.

Apsaugokite skyles nuo vabzdžių. (Harold Gibson, pcmag.com)
Apsaugokite skyles nuo vabzdžių. (Harold Gibson, pcmag.com)

Apsaugokite skyles nuo vabzdžių

Maži padarai mėgsta mažas ir tamsias skyles. Tai įvairūs svirpliai, tarakonai, vorai, daugiakojai ar nedideli graužikai, kaip pelės. Pakliuvus jiems į prietaisų vidų, jie gali pažeisti izoliacines medžiagas, laidus – taip sukurti labai pavojingus trumpus sujungimus ar su savo susuktais lizdais ir voratinkliais užkišti įrenginių ventiliaciją.

Dėl to saugojant jums brangius elektroninius prietaisus vėsioje ir sausoje vietoje, stenkitės nepalikti jokių skylių. Tam galima panaudoti archyvavimui skirtą lipnią juostą (jeigu paviršius lengvai valomas ir nušlifuotas, pvz., nerūdijantysis plienas), archyvavimui skirtas ar kitokias popierines dėžes, kad į vidų nepatektų vabzdžiai.

Popierinės dėžės turi būti laikomos sausai, nes kitaip jose pradės veistis pelėsiai. Sausos sąlygos atbaido ir termitus.

Nerekomenduojama ilgalaikiam saugojimui naudoti plastikinių maišelių, nes su laiku jie suyra ir į aplinką pradeda skleisti nuodingas dujas ir kitas chemines medžiagas, kurios taip pat gali chemiškai reaguoti ir su jūsų saugojama technika, ypač plastiku. Jeigu viską saugojate pakankamai šiltoje patalpoje, šios cheminės reakcijos gali pagreitėti.

Išsilydžiusi guma ant prietaiso paviršiaus. (Mike Harrison, pcmag.com)
Išsilydžiusi guma ant prietaiso paviršiaus. (Mike Harrison, pcmag.com)

Pašalinkite ir izoliuokite gumines detales

Kaip jau supratote, plastikas nėra amžinas, tačiau guma dar mažiau amžina. Paprastai kuo guma yra minkštesnė, tuo greičiau suyra. Kai kurie guminiai komponentai net kambario temperatūroje gali išsilydyti ar ištirpti, tačiau karštis dar labiau pagreitins šį procesą. Po ko yra pakankamai sunku nuvalyti tokią ištirpusią gumą.

Taip pat suyra ir įvairūs guminiai diržai, pvz., kasetiniuose, videomagnetofonuose, kompiuterio diskelių įrenginiuose. Ilgainiui jie tampa trapūs ir sutrūkinėja. Prieš ilgalaikį saugojimą geriausiai juos pašalinti, o vėliau pakeisti naujais.

Dulkės yra vienas didžiausių technikos priešų. (bigmessowires, Honeywell, pcmag.com)
Dulkės yra vienas didžiausių technikos priešų. (bigmessowires, Honeywell, pcmag.com)

Venkite dulkių

Dulkės ne mažiau aktuali problema, kaip ir pelėsiai ar grybeliai. Tai paprastai įvairūs organinės kilmės produktai, kaip žmogaus odos atplaišos, įvairių audinių dalelytės ir pan., kuriomis minta įvairūs pelėsiai, grybeliai ar bakterijos, ko rezultate išsiskiria pašaliniai produktai, kurie gali pažeisti elektros grandines ar plastikus. Dulkėti paviršiai taip pat pritraukia pelėsius ar grybelius.

Be aukščiau išvardintų problemų, dulkės sugeria ore esančią drėgmę ir skatina jomis padengtų paviršių irimą ar rūdijimą. Dėl to laikas nuo laiko verta išvalyti jūsų saugomą įrangą nuo dulkių ir stengtis kontroliuoti ore esamą jų kiekį, pvz. HEPA oro filtrų pagalba, kas taip pat sumažins ir pelėsių sporų kiekį.

Dulkės naudojamoje elektrotechnikoje

Jeigu veikiančių elektrinių įrenginių (pvz., kompiuterių, televizorių ir pan.) viduje gausu dulkių ir patalpoje yra didelė drėgmė, tai gali sukelti elektrinius gedimus. Drėgnos dulkės, voratinkliai ar kitos šiukšlės, tokiu būdu tampa laidininkais ir sukuria trumpus sujungimus, kas gali sugadinti įvairią techniką.

Dulkės užkiša ir prietaisų vėdinimo angas (pvz., nešiojamuose kompiuteriuose) ir yra vienas iš didžiausių kompiuterių spartos priešų. Prasčiau aušinami puslaidininkiai labiau kaista ir tai mažina jų spartą. Dėl to visus kompiuterius, ypač nešiojamus, rekomenduojama laikas nuo laiko išvalyti nuo dulkių (pvz. bent kartą į metus).