Visi žinome posakį „nespręsk apie knygą iš viršelio“, tačiau naujausi moksliniai tyrimai rodo, kad ne visada apie knygą galima spręsti, net ir iš joje parašytų žodžių.
Šią savaitę Kalifornijojos mokslininkai tyrė XI a. bažnytinę giesmių knygą, kuri greičiausiai nebūtų jų sudominusi, jeigu ne joje slypinti senovinė paslaptis.

Senovinė paslaptis
Tyrimo metu paaiškėjo, kad knygoje aprašyti religiniai tekstai, tebuvo dūminė uždanga, kuri slėpė daug senesnes žinias, kurios saugoja daug amžių senesnę išmintį, kuri siejama su vienu iš šiuolaikinės medicinos pradininkų.
Kalba eina apie graikų kilmės mediką ir filosofą, Klaudijų Galeną, kuris gimė II a. Romos imperijoje ir dėka savo mokymų ir raštų, tapo žinomas, kaip vienas iš didžiausių antikinių medicinos protų. Tačiau daugelis iš jo darbų, taip ir nepasiekė mūsų dienų.
Istorija
Panašu, kad apytiksliai VI a., nežinomas autorius išvertė ir senovine sirų kalba užrašė Galeno mokymus. Labiausiai tikėtina, kad ši knyga buvo parašyta Šv. Kotrynos vienuolyne, kuris randasi Egipte.

Vėliau, prabėgus apytiksliai 500 metų, senoviniai rašalai iš šios knygos buvo pašalinti ir vietoj jų užrašytos religinės psalmės.
Mokslininkų manymu, greičiausiai taip kažkas pasielgė bandydamas sutaupyti, nes pergamentas nebuvo pigus. Mažai tikėtina, kad tuo buvo siekiama paslėpti Galeno užrašus.
Tyrimai
Beveik dešimtmetį laiko įvairūs tyrėjai tyrė šį senovinį pergamentą. Daugiaspektrinio skenavimo pagalba ieškojo jame dar senesnių tekstų pėdsakų. Ir dėka Stanfordo laboratorijos „SLAC“, sinchrotroninio spinduliuotės šaltinio, greičiausiai greitu laiku pavyks iššifruoti šiuos tekstus.
