Praeito amžiaus aštuntame dešimtmetyje, Mičigano valstijoje (JAV) esantis „Grand Rapids“ mokyklų rajonas, žengė didelį žingsnį į ateitį ir už energetikai vystyti skirtas lėšas (energy bond), įsigijo Commodore Amiga kompiuterį, kuris pakeitė tenai seniau funkcionavusį šaldytuvo dydžio jo pirmtaką, kurio funkcija buvo devyniolikoje šiame rajone esančių mokyklų kontroliuoti šildymo, vėdinimo ir oro kondicionavimo sistemas. 

Šis jau galima sakyti „retro“ eksponatu tapęs kompiuteris, virš 30 metų be sustojimo dirba „Grand Rapids“ mokyklų rajone.

 „Grand Rapids“ mokyklų rajone vis dar veikiantis Commodore Amiga 2000 (woodtv.com).
„Grand Rapids“ mokyklų rajone vis dar veikiantis Commodore Amiga 2000 (woodtv.com).

Kaip manote, kiek ilgai jo vietoje pradirbtų šiuolaikinis nešiojamasis kompiuteris? Keturis ar penkis metus? Galbūt?

Technologija

Kad susisiekti su 19 šiame rajone esančių pastatų, Amiga naudoja ne įprastą 1200-bitų modemą ir radio ryšio dažnį. Kiekvienas iš pastatų šiam kompiuteriui perduoda savo temperatūros parodymus ir šildymo bei aušinimo sistemų būklę, kurias šis kompiuteris kontroliuoja ir priklausomai nuo poreikių, reguliuoja šiuose pastatuose esamą temperatūrą.

Šios jau pasenusios sistemos radio dažnis sutampa su techninės priežiūros tarnybų naudojama radijo dažnių juosta, kurie kartais trukdo šiai sistemai ir kai tai nutinka, jiems tenka 15 ar 20 minučių išjungti šią savo įrangą.

Niuansai

Nors ir ši sistema veikia ištisus dešimtmečius, nebuvo apsieita ir be nesklandumų. Monitorius, pelė ir klaviatūra, jau buvo sugedę, o nauja šiems kompiuteriams skirta periferija, šiais laikais negaminama, tačiau reikiamas dalis pavyko rasti eBay.

Šio kompiuterio programą kūrė čia aštuntame dešimtmetyje studijavęs mokinys ir tik jis vienintelis žino, kaip pataisyti šios programinės įrangos gedimus. Gerai tai, kad jis vis dar gyvena netoliese.

Mokyklų rajonas tikisi pakeisti senąjį Amiga kompiuterį šiuolaikine šildymo, vėdinimo ir kondicionavimo kontrolės sistema, tačiau tai gali atsieiti net kelis milijonus JAV dolerių, o Amiga ir toliau atlieka savo darbą.