Praėjus 76 metams, rytinėje Australijos pakrantėje, Koralų Jūros dugne, buvo surastas antrojo pasaulinio karo metu japonų paskandintas amerikiečių lėktuvnešis USS Lexington (dar vadintas kaip „Ledi Lex“ mot. gim.).

Microsoft bendrovės bendraįkūrėjo, Paulo Alleno finansuojamas tyrimų laivas „Petrel“, vykdantis nuskendusių istorinių antrojo pasaulinio karo metu laivų paiešką, maždaug 430 jūrmylių nuo Australijos[1], 3km gylyje aptiko ir nufilmavo šį garsųjį amerikiečių lėktuvnešį.

Istorija

1942 metų gegužę, amerikiečių lėktuvnešiai USS Lexington ir USS Yorktown, bandė užkirsti kelią Japonijos jūrų pajėgų invazijai ir stojo į nelygią kovą prieš tris japonų lėktuvnešius. Tai buvo pirmasis istorijoje jūrų mūšis tarp lėktuvnešių.

Gegužės 8-ąją, šis laivas gavo daugkartinius pažeidimus nuo japoniškų torpedų ir aviacinių bombų, tačiau 2770 lėktuvnešio įgulos narių, kartu su kapitonu ir laivo talismanu, jo šunimi „Wags“ išsigelbėjo.

Praėjus vienam mėnesiui po šio lėktuvnešio paskandinimo, JAV jūrų laivynas sutriuškino stipriausią Japonijos laivų eskadrą Midvėjaus mūšyje, Ramiajame vandenyne, kas tapo kertiniu jūrinio karo su Japonija momentu.

Istorinių laivų paieška

Robertas Kraftas, Alleno povandeninių operacijų direktorius teigė, kad USS Lexington buvo prioritetas, nes ji buvo vienas iš didžiųjų laivų, kurie buvo prarasti per II pasaulinį karą.

„Remdamasis geografija, metų laiku ir kitais veiksniais, aš dirbu su Paulu Allenu, norėdamas nustatyti, kokios misijos konkrečiu metu geriausiai imtis“, – teigė jis. „Mes planavome rasti USS Lexington maždaug per šešis mėnesius laiko ir tai mums pavyko.“

Alleno finansuojamos ekspedicijos jau surado: USS Indianapolis, USS Ward, USS Astoria, Japonijos karo laivą „Musashi“ ir Italijos eskadrinį minininką „Artigliere„.