Žinant apie teigiamą muzikos poveikį žmonėms, mokslininkai nusprendė ištirti ir jos poveikį katėms. Tyrimų eigoje paaiškėjo, kad muzika daro teigiamą poveikį ir joms, tačiau mūsų muzika nėra tai ką katės rinktųsi klausyti.

Siekiant tai ištirti, dar 2015 metais Viskonsino, Madisono ir Marilando universitetų mokslininkai pradėjo kurti melodijas, kurios patiktų katėms.

Muzika katėms

„Mes pažvelgėme į natūralius kačių skleidžiamus garsus ir pradėjome savo muziką adaptuoti tam pačiam dažnių diapazonui, kuris yra apytiksliai oktava ar šiek tiek daugiau aukštesnis už žmonių balsus“, – teigė Discovery News šį projektą vedantis specialistas Charlesas Snowdonas.

Žmonių muzikos ritmas dažnai imituoja širdies plakimą, tačiau kačių muzikos atveju buvo ieškoma katėms artimų ritmų. Vienos iš melodijų imitavo murkimo, o kitos valgymo ritmus.

„Kadangi katės bendraudamos naudoja daug iš vieno į kitą toną pereinančių garsų – skirtingai nei žmonių muzikoje, kačių muzikoje irgi buvo panaudota daug daugiau pereinančių natų“ – toliau teigė mokslininkas.

Tyrimai

Tyrimo metu mokslininkai stebėjo 47 namines kates, kaip jos reaguos į katėms skirtą ir paprastą klasikinę muziką [1][2].

Vėliau mokslininkų komanda paskelbė savo tyrimo rezultatus, kad katės iš viso ne reagavo į žmonėms skirtą muziką, tačiau tik prasidėjus kačių muzikai, jos iš karto į ją atkreipė dėmesį, pradėjo artintis prie garsiakalbių, trintis nosimis į juos, bandyti juos paliesti ir t.t…

Galbūt muzikos kūrimas katėms pasirodys beprasmis, tačiau šis tyrimas gali padėti surasti būdus, kaip nuraminti kates gyvūnų prieglaudose ar kelionių metu.

Perspektyvos

Kaip mokslininkai 2015 m. savo publikuotame straipsnyje teigė: „Šie tyrimai rodo naujus ir tinkamesnius būdus, kaip panaudoti muziką ne žmonių atveju“.

Be poveikio efektų, tai dar ir gilesnis žvilgsnis į gamtą, gyvūnų pasaulį, kokios melodijos jiems yra priimtinos.

Vienas iš bendraautorių, Davidas Teie anksčiau tyrė ir tamarinų genties beždžiones, kurios taip pat įvairiai reagavo į joms specialiai skirtą muziką. Šiuo metu komanda tikisi, kad šio tyrimo praktika bus panaudota kaip metodika, kad ištirti ir kitokių rūšių gyvūnų reakcijas į muziką.