Galbūt kiek fantastiškai skamba – mobilusis 4G ryšys Mėnulyje, tačiau Vokietijos Vodafone padalinys ir Nokia, sutelkė savo jėgas šiam naujam iššūkiui. Šį mobiliojo ryšio tinklą planuojama įrengti dar 2019 metais. Jo tikslas bus užtikrinti ryšį tarp naujai į Mėnulį planuojamų siųsti mėnuleigių.

Tai bus privatus savanorių mokslininkų iš Vokietijos (tuo pačiu ir Europos Sąjungos) mokslinis projektas, kurį rengia „PTScientists“ (Part-Time Scientists) pasivadinusi savanorių mokslininkų komanda iš Berlyno, iš kur ir planuojama koordinuoti šių mėnuleigių atliekamus tyrimus.

Ši grupė buvo viena iš kelių komandų, kurios varžėsi dėl „Google Lunar X Prize“ premijos – privačios lenktynės į Mėnulį, kurios deja niekas nelaimėjo ir kuri baigiasi šį mėnesį. Tačiau, kad ir šios varžybos baigiasi, „PTScientists“ neketina atsisakyti šio savo sumanymo.

Planai

Pagal planus, į Mėnulį bus nuskraidinta nusileidimo platforma ir du mėnuleigiai. Misija startuos iš Kanaveralo kyšulio, kuris randasi Floridoje, iš kur iki Mėnulio šie visureigiai ir nusileidimo platforma bus nugabenti SpaceX raketa Falcon 9.

Ši misija tuo pačiu turės ir simbolinę reikšmę, nes šiemet bus penkiasdešimtosios Apolono 11 misijos metinės – kada žmonija pirmą kartą išsilaipino Mėnulyje.

4G ryšys Mėnulyje

Mėnulio 4G ryšio tinklas, kurį Vokietijos Vodafone pristatė praeitą savaitę, palaikys ryšį tarp dviejų Audi Quattro mėnuleigių ir nusileidimo platformos, kuri buvo pavadinta ALINA („Autonomous Landing and Navigation Module“). Šių mėnuleigių pagalba mokslininkai planuoja ištirti po Apolono 17 misijos (1972 m.) „Taurus-Littrow“ vietovėje likusį NASA astronautų mėnuleigį.

  • Kosminė misija Apolonas 17, buvo paskutinė misija, kurios metu žmonės nusileido Mėnulyje. Viso buvo šešios misijos, pavadintos Dzeuso sūnaus Apolono vardu, kurių metu žmonės nuskrido į Mėnulį, tai Apolonai 11, 12, 14, 15, 16 ir 17 (1969 – 1972 m.). 

Vodafone pasitelkė Nokia, kad ji pagamintų kosmoso sąlygomis tinkantį jų ultra kompaktiško tinklo („Ultra Compact Network“) aparatą, kuris svertų tik 1 kilogramą – „ne sunkesnis už maišą cukraus“, – kaip teigė Vodafone atstovai savo pranešime.

Nauda

„Radikalių inovacijų pagalba, šis projektas Mėnulyje sukurs mobiliojo ryšio infrastruktūrą“, – savo pranešime teigė Vokietijos Vodafone generalinis direktorius Hannes Ametsreiter. „Tai puikus nepriklausomos ir įvairius įgūdžius turinčios komandos darbo pavyzdys, kuri pasitelkdama drąsą, novatorišką dvasią ir išradingumą, siekia užsibrėžto tikslo“.

Planuojama pirmoji HD kokybės vaizdo transliacija iš Mėnulio. Transliacija vyks 1800 MHz dažnių juostoje, „transliuojant radio signalą per tolimo kosmoso ryšį visam pasauliui, kurį galės savo serveryje priimti ir Berlyne esantis šios misijos valdymo centras“ – toliau teigiama pranešime.

„Ši svarbi misija, vykdant šiuos tyrimus Mėnulyje, be kitų dalykų apims ir naujo lygmens kosmoso technologijų kūrimą ateities duomenų tinklams, duomenų apdorojimui ir saugojimui, padės tobulinti mokslininkams, pramonei ir švietimo sistemai reikalingą ryšio infrastruktūrą“, – teigė Marcusas Weldon, vyriausiasis Nokia technologijų pareigūnas ir „Bell Labs“ prezidentas. „Šie tikslai gali turėti plačią įtaką daugeliui suinteresuotųjų šalių ir viso pasaulio žmonėms“.

Nusileidimo platforma "ALINA", 3D modeliavimas (PTScientists).
Nusileidimo platforma „ALINA“, 3D modeliavimas (PTScientists).

4G ryšys spręs rimtas problemas

„4G tinklas, tai labai svarbus žingsnis, siekiant tvaraus Saulės sistemos tyrinėjimo“ – teigė „PTScientists“ įkūrėjas Robertas Böhme. Panaudojant 4G tinklą, nepanaudojus daug mėnuleigių energijos resursų ir nereikalaujant jiems ryšio seanso metu būti sustojusiems, mokslininkai galės visus jų duomenis surinkti į nusileidimo platformą ir iš jos išsiųsti į Žemę.

„Šios misijos Mėnulyje metu, mes sukursime ir išbandysime pirmuosius dedikuoto ryšio tinklo elementus“, – teigė Böhme. „Geriausias dalykas, kas liečia LTE sprendimą, kad tai sutaupys labai daug energijos, o kuo mažiau energijos reikalaus mėnuleigių surinktų duomenų perdavimas, tuo jos daugiau jiems liks moksliniams tyrimams!“