2016 m. rugsėjo 20 dieną, astronomas mėgėjas Victor Buso, savos kūrybos namų observatorijoje bandė naują CCD foto aparatą. Nukreipęs link spiralinės galaktikos NGC 613 savo 40 cm. skersmens Niutono teleskopą, jis 90 minučių laiko stebėjo šią kosmoso dalį, tuo metu fiksuodamas 20 sekundžių ekspozicijas.

Supernova

Vėliau, peržiūrėdamas padarytas nuotraukas, Buso pastebėjo kažką neįprasto: vienas taškas jo nuotraukose, kadras po kadro, vis darėsi šviesesnis. Po ko, jis nusprendė susisiekti su kitu savo kolega, irgi astronomu mėgėju, Sebastianu Otero, kuris yra (AAVSO) narys ir su jo pagalba jie kartu pranešė viso pasaulio astronomams apie naujai užfiksuotą supernovą.

SN 2016gkg supernovos nuotraukos negatyvo atvaizdas, demonstruojantis skirtingose nuotraukose, skirtingą šios supernovos ryškumą (Victor Buso, iš Melina Bersten informacijos).
SN 2016gkg supernovos nuotraukos negatyvo atvaizdas, demonstruojantis skirtingose nuotraukose, skirtingą šios supernovos ryškumą (Victor Buso, iš Melina Bersten informacijos).

Abu astronomai mėgėjai, buvo paminėti kaip bendraautoriai šios savaitės „Nature“ žurnalo paskelbtame straipsnyje.

Supernova (SN 2016gkg), šiuo metu yra intensyviai stebima profesionalų. Tačiau kertinis asmuo buvo šis astronomas mėgėjas.

Precendentas

„Mes iš tikrųjų manome, kad tai buvo pirmas atvejis, kai stebėtojui pavyko užfiksuoti supernovos gimimą, tiesiog fotoaparatu“, – žurnalui Newsweek teigė mokslininkė Melina Bersten. Po ko ji pridūrė, kad įvykus sprogimui, kelių valandų bėgyje, ši supernova jau buvo aptikta ir mokslininkų, tačiau Buso pavyko užfiksuoti jos gimimo evoliuciją.

Iš esmės, Buso tiesiog nusišypsojo laimė, tinkamu laiku fotografuoti tinkamą kosmoso regioną, kuriame tuo metu užgimė nauja supernova. Ši supernovos užgimimo fazė, iki šiol buvo daugiausiai teoretinė. Pasak „Newsweek“, tai retas reiškinys, kurį galima galaktikoje fiksuoti kartą į šimtą metų ir kurio gali nepastebėti net ir su dideliais teleskopais dirbantys profesionalai.

Žvaigždžių loterija

Astronomas-mėgėjas Victor Buso, savo namų observatorijoje.
Astronomas-mėgėjas Victor Buso, savo namų observatorijoje (Victor Buso / Rosario Nuestro).

Šiam 58 metų amžiaus, Argentinoje, Rosarijo mieste gyvenančiam astronomui-mėgėjui, galima sakyti nusišypsojo laimė „žvaigždžių loterijoje“. Apytiksliai prieš dešimtmetį, šis šaltkalviu dirbantis žmogus, pardavė dalį savo šeimos žemių ir už gautus pinigus ant nuosavo namo stogo pastatė nedidelę observatoriją, kurios pagalba vėliau ir užfiksavo šį retą kosminį momentą.

Paruošta pagal