Vystantis virtualios realybės (VR) technologijoms, ieškoma ir naujų jos pritaikymo nišų, kaip pvz. fotografija, video įrašai, žurnalistika, apsaugos stebėjimo kameros, kur virtualios realybės prievado ir 360° kameros pagalba, žmogus lyg atsiduria pačiame įvykių sūkuryje, lyg tenai pats dalyvautų, būtų jų dalimi – galėtų apsidairyti į visas puses ir net už operatoriaus nugaros.

Šios technologijos jau kuris laikas pasiekia ir socialinius ginklus, kaip pvz. facebook, kur retkarčiais pasirodo 360 laipsnių (360°) paveikslėliai ar video įrašai, youtube ir t.t… Taip į mūsų gyvenimus beldžiasi ši nauja vaizdo įamžinimo technologija.

Venecija 360° kadras, kokį maždaug fiksuoja 360° kameros. ( Paul James / roadtovr.com).
Venecija 360° kadras, kokį maždaug fiksuoja 360° kameros. ( Paul James / roadtovr.com).

360° kamerų įvairovė

Šiuo metu egzistuoja daug įvairių 360° kamerų – nuo pakankamai brangių, iki labai pigių. Skiriasi jų objektyvų skaičius, dydis, vaizdo kokybė, akumuliatorių ar atmintinių talpos.

Vienos paprasčiausių 360° kamerų, tai kameros su dvejais objektyvais, kur kiekvienas iš objektyvų fiksuoja atskirus 180° perspektyvų kadrus, kurie vėliau programinės įrangos pagalba yra apjungiami į vieną sferinį kadrą.

Egzistuoja ir 360° kameros su daugiau objektyvų, bet palyginus su pigiausiomis 360° kameromis, kainų skirtumas gali būti ženklus ir skirtis daug kartų (pvz. nuo dešimčių iki šimtų eurų).

Svarbu paminėti, kad 360° kameros fiksuoja sferinį 360° vaizdą, kuris yra daug didesnis, lyginant su paprastos kameros (pvz. 120°) perspektyvos kadru. Paėmus HD kokybę, kaip pavyzdį, 360° kamera talpins visą 360° sferinį kadrą, į tokį HD kokybės kadrą, ko rezultate toks HD kokybės kadras, jeigu imti tik jo 120° perspektyvą, toli gražu neatstos HD kokybės. Kaip teigiama, pageidaujant, kad viena iš 360° kameros (pvz. 120°) perspektyvų, atitiktų HD kokybę, jums prireiks 4K vaizdo kokybės. Kaip ir 4k kokybės režime, kamera naudos daugiau energijos ir tada svarbiu faktoriumi tampa ir akumuliatoriaus talpa. Renkantis kamerą vertėtų atsižvelgti į šiuos kriterijus.

Taip pat, verta paminėti, kad rinkoje yra tam tikros išimtys, t.y. taip vadinamos 360° kameros, kurios turi tik vieną objektyvą su 235° matymo kampu ir nepaisant savo pavadinimo, negali užfiksuoti pilno 360° sferinio vaizdo.

Pritaikymas

Be jau išvardintų aukščiau pritaikymų, 360° kameros gali būti pritaikomos įvairiems dalykams:

  • Ekstremalios pramogos;
  • Varžybos ar komandiniai žaidimai;
  • Panoraminės asmenukės;
  • Virtualios ekskursijos;
  • Panoraminės nuotraukos ir t.t…