Guedelon pilis – tai projektas, apie kurį tikrai verta papasakoti, vienas iš galbūt ambicingiausių eksperimentinės archeologijos užmojų, bandant šiais laikais pastatyti tryliktojo amžiaus pilį, statant ją taip, kaip tai buvo daroma tais laikais ir tik iš tokių medžiagų, kurios buvo prieinamos tada. Išbandyti praktikoje, visa tai, kas yra žinoma apie šį viduramžių laikotarpį ir patikrinti ar mūsų žinios yra teisingos.

Šį projektą 1997 m. pradėjo Michel Guyot ir Maryline Martin, Prancūzijos Burgundijos regione. „Guédelon“ pilis yra statoma pagal tipiškus tryliktojo amžiaus Prancūzijos pilių-fortų modelius, naudojant vien tik tame laikotarpyje naudotas medžiagas, statybų ir kitų amatų atlikimo technikas. Statybas galutinai planuojama užbaigti 2023 metais.

Tai projektas, kuris sužavėjo ir pritraukė daugybę mokslininkų, istorikų, archeologų, kurie čia gali praktikoje išbandyti savas tyrimų disciplinas. Kaip ir jame dalyvauja daug įvairiausių senovinių amatų specialistų: dailių, kalvių, puodžių, akmenininkų ir t.t… Be kurių pagalbos, greičiausiai, šis projektas būtų sunkiai įgyvendintas, kurie viską atlieka taip, kaip tai buvo daroma XIII amžiuje.

Ši pilis tapo populiariu turistų traukos centru. BBC apie ją sukūrė 5 dalių dokumentinį filmų ciklą „Secrets of the Castle“ (Wikipedia, IMDB). Jeigu jus domina tokie dalykai, tikrai rekomenduoju pažiūrėti šiuos dokumentinius filmus, nenusivilsite!