Kaip teigia dienraštis Geek.com, panaudojant lazerių technologiją, Gvatemalos tankiose džiunglėse archeologai aptiko tūkstančius senovinės Majų civilizacijos statinių.

Po nesenai atlikto oro tyrimo, buvo atskleistos latentinės struktūros – rūmai, keliai, namai, kurie keičia ilgalaikius mokslininkų įsivaizdavimus, apie senovinės Mezoamerikos civilizacijos dydį ir tankį.

Titulinėje nuotraukoje: LiDAR ir augmentuotos realybės programinės įrangos pagalba,  Gvatemalos džiunglėse archeologai atranda senovinių Majų piramidę (Wild Blue Media/National Geographic).

„Tiesą pasakius, tai apverčia mūsų discipliną aukštyn kojomis“ – teigė savo pranešime Ithaca koledžo antropologijos docentas Thomas Garrison.

Garrison, taip pat yra National Geographic tyrėjas, kuris specializuojasi skaitmeninėse archeologinių tyrimų technologijose. Dar 2016 metais, naudojant LiDAR (lazerinę nuotolinio aptikimo sistemą), šis docentas kartu su grupe mokslininkų, sugebėjo iš oro sukurti labai tankių Gvatemalos džiunglių žemėlapį.

Technologija

Lėktuve įmontuotas įrenginys, pastoviai siuntinėjo lazerio spindulių impulsus į žemės reljefą, tokiu būdu, pagal atsišviečiantį lazerio spindulį, labai tiksliai išmatuojant atstumą, po ko ši informacija buvo verčiama į topografinius vietovės duomenis, iš kurių taip buvo sukurtas žemėlapis.

Pasak koledžo, per augmeniją prasimušantis lazeris, gali užfiksuoti tikslų žemės paviršių. Po ko, skaitmeninio apdirbimo proceso metu, iš gautų duomenų yra pašalinama medžių informacija ir mokslininkai gali išvysti tikrą topografinį reljefą, kuris slypi po šiomis  tankiomis džiunglėmis.

LiDAR duomenų palyginimas, rodantis El Zotz senovinę Majų vietovę, su medžiais (kairėje) ir skaitmeniniu būdu pašalintus medžius (Ithaca koledžas).
LiDAR duomenų palyginimas, rodantis El Zotz senovinę Majų vietovę, su medžiais (kairėje) ir skaitmeniniu būdu pašalintus medžius (Ithaca koledžas).

Tai ypač aktualu, labai stipriai augmenija apaugusių miškų atveju, kur kiti oro tyrimų metodai, negali prasiskverbti pro tokį tankų augmenijos sluoksnį.

„Tai taip tankiai apaugusi augmenija vietovė, kur jūs negalite matyti toliau [nei kelios pėdos prieš jus], kur yra labai sunku susidaryti aprėpiamą vaizdą, kas tenai randasi“ – teigė Garrison. „Jums susidaro vaizdas, kad čia galbūt ir yra keli nedideli įdomūs dalykai ant kalvų, tačiau LiDAR pagalba, mes galime pamatyti viską“.

Stulbinantys atradimai

Tokiu būdu ištyrus 2100 kvadratinių kilometrų plotą, tame tarpe ir pagrindines Majų civilizacijos vietas, tokias kaip Tikal ar El Zotz – atrasta daugiau nei 60000, prieš tai neatrastų struktūrų: niekam nežinomų piramidžių, rūmų, laukų terasų, kelių, apsauginių sienų, bokštų ir namų.

Tai buvo pavadinta „didžiuoju proveržiu“ šioje srityje, kuris atskleidžia mums daug naujos ir iki šiol nežinotos informacijos apie šią senovinę civilizaciją: jos centrus, kad jie buvo daug didesni, nei prieš tai buvo manyta; kaip ir gyventojų skaičius, greičiausiai buvo ne keli, bet apie 10 ar 20 milijonų.

Dokumentinis filmas

Šie LiDAR technologijos pagalba padaryti atradimai yra naujojo National Geographic dokumentinio filmo „Lost Treasures of the Maya Snake Kings“ (vert. Prarasti Majų gyvačių karalių lobiai) tema.