Po 10 mėnesių Meksikoje trukusių paieškų ir tyrinėjimų, mokslininkams pavyko atrasti didžiausią pasaulyje povandeninių uolų sistemą – ir tai tikra povandeninė stebuklų šalis!

Nepakartojamas, išsišakojęs per 347 kilometrus požeminių uolų labirintas, tai ne vien neregėti vaizdai, bet ir svarbus archeologinis atradimas, galintis atskleisti prarastas senovinės Majų civilizacijos paslaptis.

„Ši didžiulė povandeninių uolų sistema yra svarbiausia pasaulyje povandeninė archeologinė vietovė“, – pažymi povandeninių tyrimų archeologas Guillermo de Anda iš Meksikos nacionalinio antropologijos ir istorijos instituto (INAH).

„Čia yra daugiau nei šimtas archeologinių kontekstų, tarp kurių ir pirmųjų Amerikos gyventojų pėdsakai, išnykusi fauna ir žinoma, Majų kultūra“.

Herbert Meyrl/GAM
Herbert Meyrl/GAM

De Anda vadovauja „Didžiajam Majų vandens telkinių projektui“ (GAM), kuris jau dešimtmečius tyrinėja povandenines uolas Meksikos Kintana Roo valstijoje, kuri randasi Karibų jūros pakrantėje, Jukatano pusiasalyje.

Šiame regione yra stulbinančios 358 povandeninių uolų sistemos, kurios yra išsidriekusios per 1400 km. ilgio vandens užtvindytus požeminius tunelius.

Jan Arild Aaserud/GAM
Jan Arild Aaserud/GAM

Praėjusią savaitę, šioje uolų sistemoje, mokslininkams pavyko atrasti didžiulę naują uolą, kurią jie pavadino „Sac Actun“ sistema. Ši uolų sistema yra tokia didelė, kad pradžioje buvo manoma, jog tai dvi atskiros uolų sistemos.

Iki tol, kitą 93 km. išsidriekusią požeminę sistemą, jie vadino „Dos Ojos“ (dvi akys), tačiau po 10 mėnesių trukusių išsamių povandeninių tyrimų, pavyko nustatyti, kad iš tiesų tai yra viena milžiniška uola.

„Keletą kartų mes buvome labai arti, beveik per metrą, nuo ryšio tarp šių dviejų milžiniškų  uolų sistemų“, – teigė Meksikos laikraščiui El Pais GAM tyrimų direktorius Robertas Schmittneris.

„Tai priminė kūne esančių venų tyrinėjimą, lyg mes keliautumėme jų viduje, kur jos kartais apsijungdavo, o kartais išsiskirdavo. Mums teko būti labai atsargiems.“

Šios pastangos atsipirko ir į „Sac Actun“ sistemą įsiliejo ir „Dos Ojos“ sistema (jos buvęs ilgis), kas reiškia, kad 347 kilometrų ilgio „Sac Actun“, dabar yra didžiausia žinoma povandeninė uolų sistema pasaulyje, pralenkusi „Ox Bel Ha“ sistema, kuri tęsiasi 270 km. ir taip pat randasi Kintana Roo valstijoje.

Tačiau tyrimai ir paieškos dar nebaigtos. Tyrėjai tikisi, kad galbūt „Sac Actun“ yra dar didesnė ar net gali būti susijusi su keliomis kitomis uolų sistemomis.

Herbert Meyrl/GAM
Herbert Meyrl/GAM

Tyrimai ne tik padės sužinoti daugiau apie šias nuostabias požemines uolas. Kaip galima pastebėti iš tyrėjų nuotraukų ar vaizdo įrašo, šioje beprecedentėje požeminių uolų karalystėje dar laukia daug svarbių atradimų, kaip pvz. nesuskaičiuojami Majų artefaktai, senovinių žmonių liekanos ir t.t…

Čia glūdinčių mokslinių atradimų reikšmė, greičiausiai prilygs šių uolų sistemos dydžiui.

„Mes jau užregistravome daugiau nei 100 archeologinių elementų: išnykusios faunos, ankstyvų žmonių liekanų, keramikos, Majų archeologijos ar kapaviečių“, – teigė de Anda Meksikos žiniasklaidai.

„Tai laiko tunelis, perkeliantis mus į praeitį 10 000 – 12 000 metų atgal.“