Pasak ScienceAlert, panaudojus naują galaktikos masės matavimo technologiją – paaiškėjo, kad mūsų artimiausia kaimynė, Andromedos galaktika yra panašaus dydžio, kaip ir mūsų Paukščių Tako galaktika, o ne 2-3 kartus didesnė už mūsiškę, kaip buvo manoma iki šiol.

Tai reiškia, kad per galimą šių galaktikų susiliejimą, kuris galbūt įvyks apytiksliai už 4 milijardų metų, mūsų Paukščių Tako galaktika, nebus pilnai „praryta“ Andromedos, kaip tai demonstravo iki šiol egzistavę moksliniai modeliai.

Galaktikų masių panašumas

Astrofiziko Prajwal Kafle vadovaujama tarptautinio radio astronomijos centro (ICRAR) tyrimų komanda atrado, kad Andromedos galaktikos masė yra apytiksliai 800 milijardų kartų didesnė už mūsų žvaigždės, Saulės masę. Šis matmuo taip ir vadinamas – saulės masė.

Gan sunku yra išmatuoti mūsų galaktikos fizinius matmenis, esant jos viduje, tačiau astronomai buvo paskaičiavę jos masę, kaip apytiksliai 800 – 1200 milijardų jau minėtų saulės masių.

Šis atradimas, šias dvi galaktikas, kurias kaip manoma skiria apytiksliai 2,5 milijonų šviesmečių, jų masės prasme, paverčia lyg pora.

Vietinė galaktikų grupė

Kaip manoma, mūsų ir Andromedos galaktika yra pačios didžiausios galaktikos vietinėje galaktikų grupėje, kurios skersmuo yra apytiksliai 10 milijonų šviesmečių ir kurioje randasi daugiau kaip 30 galaktikų.

„Tai visiškai keičia mūsų supratimą, apie vietinę galaktikų grupę“ – tarė Kafle.

„Mes manėme, kad čia randasi tik viena didžiausia galaktika, o mūsų Paukščių Takas buvo laikomas šiek tiek mažesne, tačiau šis scenarijus dabar visiškai pasikeitė“.

Atradimai

Nauji išmatavimai buvo gauti panaudojus metodą, kuris apskaičiuoja greitį, kuris yra reikalingas tam, kad ištrūkti iš galaktikos gravitacinės traukos, kuris dar vadinamas pabėgimo greičiu.

„Paleidus raketą, ji startuoja 11 km/s greičiu, kad pajėgtų įveikti Žemės gravitacinę trauką“, – paaiškino Kafle.

„Mūsų galaktika, Paukščių Takas yra trilijoną kartų sunkesnė už mūsų mažąją planetą Žemę, kas reiškia, kad mums su savo planeta norint ištrūkti iš mūsų galaktikos gravitacinės traukos, prireiktų skrieti 550 km/s greičiu“.

Mokslininkų komanda pasinaudojo didelės spartos planetiškojo ūko judėjimu Andromedos galaktikoje, kad apskaičiuotų galaktikos pabėgimo greitį ir nustatė, kad jis yra maždaug 470 ± 40 kilometrų per sekundę.

2014 m. Kafle naudojo panašią metodiką, kad nustatyti Paukščių Tako masę. Jis taip pat nustatė, kad Paukščių Takas turi mažiau tamsios medžiagos, nei prieš tai buvo manyta – kas su naujuoju tyrimu, taip pat buvo nustatyta ir Andromedos galaktikai.

„Ištyrę didelės spartos žvaigždžių orbitas mes atradome, kad šioje galaktikoje yra daug mažiau tamsios medžiagos, nei buvo manyta prieš tai, ir tik trečdalis jų, buvo pastebėtos seniau“, – jis teigė.

Išvados

Šie nauji atradimai reiškia, kad reikalingi nauji moksliniai tyrimai ir modeliai, kad sužinoti kas gali nutikti susidūrus Paukščių tako ir Andromedos galaktikoms.

Taip pat, tai reiškia, kad mes atradome naują duomenų apie mūsų visatą rinkimo būdą.

„Tai tikrai jaudina, kad mums pavyko atrasti naują metodą ir staiga, 50 metų vyravę kolektyvinės sampratos, apie vietinę galaktikų grupę, lyg apvirto aukštyn kojomis“, – teigė Kafle.

Šis tyrimas bus paskelbtas karališkosios astronomijos draugijos kasmėnesiniame pranešime. Taip pat, šio pranešimo arXiv formato bylą galima parsisiųsti čia.