Mokslininkai sukūrė „super medieną“, kuri yra daugiau kaip 10 kartų stipresnė ir tankesnė už natūralią. Tokia mediena gali tapti puikia ir palyginus nebrangia alternatyva plienui ir panašioms medžiagoms.

Šios technologijos paslaptis slypi cheminiame medienos apdorojimo procese, po ko seka jos sutankinimas aukštose temperatūrose. Tokio perdirbimo rezultate, susikuria gan stiprūs ir tankūs molekuliniai ryšiai, kas jau kiek primena nanotechnologiją.

Pritaikymas

Yra perspektyvų šią medžiagą panaudoti pastatų, automobilių ar net šarvų gamyboje.

Mokslininkai jau pabandė šią jų sukurtą medieną peršauti. Priešingai nei paprastos medienos atveju, kurią toks šūvis būtų peršovęs kiaurai, paleistas sviedinys tiesiog užstrigo joje, kas rodo, kad ši medžiaga gali sulaikyti tokius šūvius ir galbūt tarnauti kaip šarvai.

Savybės

„Šis naujas medienos apdorojimo būdas,  ją paverčia 12 kartų stipresne ir 10 kartų tankesne. Ji galėtų tapti plieno ar net titano lydinių pakaitalu, kaip ir yra daug pigesnė už anglies pluoštą.“ – teigia vyresnysis mokslinis bendradarbis Liangbing Hu iš Merilendo universiteto.

„Stipri ir kieta medžiaga – toks derinys paprastai yra nesutinkamas gamtoje. Ji tokia pat stipri, kaip plienas ir šešis kartus už jį lengvesnė. Ją sulaužyti prireiks 10 kartų daugiau energijos, nei paprastos medienos atveju.“ – priduria dar vienas šios mokslininkų komandos narys – Teng Li.

Gamybos proceso metu, šiam pluoštui galima suteikti įvairias formas.

Gamybos procesas

Gamybos procesas susideda iš dviejų etapų. Pirmiausiai, natūrali mediena yra virinama natrio hidroksido ir natrio sulfito mišinyje, kas labai primena popieriaus gamybos procesą.

Toliau, siekiant sugriauti sienas tarp medienos ląstelių, ši medžiaga yra veikiama slėgiu, kaip ir kad padidinti molekulinių ryšių šiame pluošte susidarymą, dar ir tuo pačiu metu kaitinama.

Perdirbtos medienos stiprumas pasiekiamas apjungiant daugybę vandenilio atomų su natūralioje medienos struktūroje esančiais celiuliozės nanokeriais.

Cheminės reakcijos yra gana sudėtingos, tačiau pati procedūra yra gana paprasta.

Šį  savo sukurtą medienos perdirbimo procesą, mokslininkai jau išbandė su keletu medienos rūšių.