Tikriausiai daugelis iš mūsų ne kartą susidūrė su žmonėmis, kurie turi priklausomybę mobilaus ryšio telefonams. Tokie žmonės tik radę laisvą minutę „paskęsta“ savo mobiliajame telefone. Amerikoje ši problema yra taip pat aštri, bet skirtingai nei Lietuvoje, amerikiečiai jau pradėjo kovoti su ja.

Priežastys

Pasak Washington Post, viskas prasidėjo 2012 metais, būsimos idėjos autoriui, Grehemui Dugoni, nuvykus į muzikinį festivalį San Fransiske, kur jį privertė apie tai susimastyti atsitiktinai tenai įvykęs incidentas. Festivalio metu, vienas vienišas ir greičiausiai neblaivus žmogus, buvo taip įsijautęs į šokį, kad kitiems žmonėms tai pasirodė juokinga ir jie jį net pradėjo filmuoti su savo išmaniaisiais telefonais,  talpinti video įrašus su juo į youtube…

Woodstock festivalis, 1969 m.
Woodstock festivalis, 1969 m.

Tokių situacijų per dieną įvyksta tūkstančiai. Tačiau tai sukėlė Grehemui nerimą. Tradiciškai, kiek jam teko dalyvauti tokiuose muzikiniuose festivaliuose, žmonės visada draugiškai susiburdavo į krūvą, tarpusavyje bendraudami linksmindavosi ir šėldavo kartu, jusdami tarpusavio bendrumą, mėgavosi tuo (pasidomėkite tokiais festivaliais, kaip 1969 m. „Woodstock“ ar bet kuriuo muzikinės grupės „Grateful Deadšou, nuo praeito amžiaus šešto iki devinto dešimtmečių).

Tačiau dabar, visi turi išmaniuosius telefonus ir jūs privalote būti „kietas“, elgtis „šalai“, kad ko nors nepagalvotų kiti, kas panašu, kad atpratino žmones nuo noro džiaugtis gyvenimu ir kartu šėlti…

Idėja

Tai buvo man kertinis momentas, pareiškė Dugoni, ko pasekoje jis uždavė sau klausimą, kokio lygio viešumo, mes šiandieną galime tikėtis viešoje vietoje?

Tai sudėtingas klausimas, bet atsakymas į jį jam buvo akivaizdus: atsikratyti išmaniųjų telefonų!

Po ko jis įkūrė savo bendrovę, pavadinimu „Yondr“, kuri pradėjo gaminti ir pardavinėti specialius iš neopreno pagamintus ir šiam dalykui skirtus dėklus, kuriuose mobilaus ryšio telefonai yra „užrakinami“, kad jais tuo metu nebūtų įmanoma naudotis. Nuo šio projekto pradžios, 2014 m. šimtai tūkstančių tokių neopreninių dėklų jau yra naudojami Šiaurės Amerikoje, Europoje ir Australijoje.

Iš apsilankiusių mokyklose, teismo salėse, koncertuose, medicinos įstaigose, vestuvėse ar kituose renginiuose žmonių ar vaikų yra reikalaujama užrakinti jų mobilaus ryšio telefonus tokiuose dėkluose. Taip užrakinti telefonai yra grąžinami jų savininkams, bet kol jie vieši konkrečiame renginyje ar įstaigoje, jie jais negali naudotis, po ko jų telefonai yra ir vėl išlaisvinami iš šių „nedidelių jų kalėjimų“. Šie dėklai yra išnuomojami įvairiam laikotarpiui.

Dienraščio teigimu, jie jau yra naudojami daugiau kaip 600 JAV mokyklų!

Rezultatai

Yondr mokyklose
Yondr mokyklose

Šios priemonės rezultatų neteko ilgai laukti. Pradžioje žmonės buvo kiek pasimetę, ką jiems veikti su jų rankomis, bet gan greitai prie to prisitaikė. Pasak autoriaus, žmonės pradėjo tarpusavyje bendrauti, aptarinėti įvairias temas ir tai, kad tarp jų užsimezgė šis pokalbis dėl to, kad jie atsidūrė tokioje pačioje situacijoje ir neturi galimybės naudotis savo mobiliaisiais telefonais. Vietoj to, kad jie sėdėtų „nugrimzdę“ savo telefonuose, susikūrė draugiška atmosfera, pradėjo megztis naujos pažintys ir situacija radikaliai pasikeitė.

San Lorenzo mokykloje, Kalifornijos valstijoje, jau nuo šių mokslo metų pradžios yra mokinių reikalaujama Yondr’inti jų mobiliuosius telefonus (taip, anglų kalboje tai veiksmažodis!), ko rezultate galima stebėti akivaizdžias teigiamas permainas.

Šios mokyklos atstovės Allison Silvestri teigimu, mokinių pažymiai stipriai pagerėjo, kaip ir ženkliai sumažėjo problemų su drausme. Mokinių polinkis į nepaklusnų ir nepagarbų elgesį, krito 82 procentais. Taip pat, ji pridūrė, kad prieš pradedant naudoti „Yondr“, daugelis problemų, tarp mokytojų ir mokinių, kildavo būtent dėl mobiliųjų telefonų naudojimo.

Papildomi privalumai

Toliau Silverstri tęsė, kad šių pokyčių rezultate universiteto miestelyje ne tylu, mokiniai tarpusavyje bendrauja, skaito knygas, žaidžia lauko žaidimus, socializuojasi, nes atsijungė nuo žinučių rašinėjimo vienas kitam ir bendrauja tiesiogiai.

Technologijų poveikis

Yondr įkūrėjas Grehemas Dugoni
Yondr įkūrėjas Grehemas Dugoni

Verslininkas toliau teigė, kad jam jau seniau teko tyrinėti žmonių nerimo priežastis ir kad technologijų poveikio žmonėms problemos yra ne naujos – „Technologijų vaidmuo mūsų visuomenėje yra tai, ką žmonės jau senokai svarsto“, toliau jis pridūrė „tai neišreikšto pykčio šaltinis mūsų visuomenėje, giliai mūsų gelmėse sėdintis dalykas, kurį mes net nežinome kaip įvardinti, o mobilieji telefonai yra ryškiausia šio gilaus reiškinio išraiška“.