Jau kuris laikas mūsų planetoje vystosi anglies dvideginio teršalų surinkimo technologijos ir atliekami šios srities tyrimai. Tai tokios bendrovės, kaip Šveicarijoje esanti „Climeworks“, vystanti anglies dvideginio iš oro surinkimo projektą, kur surinktas CO2 yra paverčiamas trąšomis, ar Kanadoje esančios kompanijos „Carbon Engineering“ teršalų siurblių gamybos projektas, kur surinktą anglies dvideginį planuojama paversti ekologiškai nekenksmingu kuru.

Vienas iš „Carbon Engineering“ akcininkų, yra net garsusis milijonierius, Microsoft bendrovės įkūrėjas Bilas Geitsas.

Anglies dvideginio surinkimas

Gamtos tarša
Gamtos tarša

Mokslininkų nuomone, pagrindiniai mūsų planetoje klimato pokyčius ir šiltnamio efektą skatinantys veiksniai yra didelės anglies dvideginio (CO2) emisijos.

Guardian teigimu, tai gan paprasta idėja, siurbti orą ir iš jo surenkant anglies dvideginį gaminti ekologiškai saugų kurą. Tik klausimas ar tai pasitvirtins pramoniniais mastais?

Iš pirmo žvilgsnio, tai tiesiog krūva įvairiausių įrengimų, kaip siurbliai, vamzdžiai, įvairūs rezervuarai, reaktoriai, dūmtraukiai ir pan. kurie šiuo metu jau veikia Vakarų Kanados provincijoje, Skvomiše. Galbūt tai išeitis, galinti išspręsti visos mūsų planetos klimato pokyčių problemą, kaip ir sukurti alternatyvaus, gamtą neteršiančio, CO2 emisijų neturinčio kuro šaltinį.

Verslas

Kaip teigiama, šiam projektui pasiteisinus, Harwardo universiteto žvaigždė, šios kanadiečių bendrovės įkūrėjas, fizikas Deividas Keithas ir jos akcininkai, Bilas Geitsas ar naftos magnatas Normanas Miurėjus, gali tapti taip turtingi, apie kokius turtus šie žmonės dar net nesvajojo.

Technologija

Dienraščio teigimu, jų idėja yra grandiozinė, bet kartu ir paprasta – „dekarbonizuoti“ globalinę ekonomiką. Tiesiog iš oro, gigantiškų siurblių pagalba surinkti globalinį atšilimą skatinantį anglies dvideginį, vandens elektrolizės pagalba išgavus vandenilį, cheminės reakcijos pagalba šias medžiagas apjungti tokiomis proporcijomis, kad toks kuras deginimo metu generuotų nulinę CO2 emisiją. Rezultate gautą kurą, bus galima panaudoti jau egzistuojančioje infrastruktūroje, vietoj benzino ar dyzelinio kuro, pvz. laivams, lėktuvams, traukiniams ar sunkvežimiams.

Viltys dedamos į tai, kad anglies dvideginio surinkimo technologijos, vandens elektrolizės ir kuro sintezės pagalba, bus galima pramoniniais mastais gaminti gamtos neteršiantį skystų angliavandenilių kurą, kurio dabartinė gavybos savikaina yra tik truputėlį didesnė, nei iškastinių energijos išteklių.

Tai gali sukelti perversmą transporto pramonėje, kuri vienu trečdaliu įtakoja globalinį atšilimą ir klimato pokyčius.

Atskirai paėmus šias technologijas, jos nėra naujos, tačiau jų kombinacija pramoniniais mastais, gali lemti didelius pokyčius.

Technologijų ir verslo plėtra

„Carbon Engineering“ bendrovė, buvo įkurta 2009 m. pasitelkus Bilo Geitso ir Normano Miurėjaus investicijas, kas sukūrė puikias sąlygas vystytis šiam projektui, ko pasekoje buvo sukonstruotas šios technologijos prototipas, kuris funkcionuoja jau metus laiko ir kaip dienraštis teigia, per dieną surenka vieną toną anglies dvideginio. Šiuo metu šis surinktas CO2, paleidžiamas atgal į atmosferą. Tačiau ne taip senai, Carbon Engineering pradėjo bendradarbiauti su amerikiečių energetikos kompanija iš Kalifornijos, „Greyrock„, su kuria jie kartu apjungę savo technologijas jau pradėjo gaminti kurą.

Alternatyvūs projektai

Taip pat, alternatyvus, siekiantis neigiamos anglies dvideginio emisijos projektas (UKCCSRC – UK Carbon Capture and Storage Research Centre) yra vystomas ir Jungtinėje Karalystėje, už Šefildo ribų esančioje, Jorkšyro kalnų kasykloje.