Bazinės pajamos, Indija
Bazinės pajamos, Indija

Indijos vyriausybės vyriausiasis ekonomikos patarėjas Arvindas Subramanianas pareiškė, kad bent viena iš dviejų Indijos valstijų, sekančių dviejų metų bėgyje pas save bandys įdiegti universalias bazines pajamas.

Planai

Prieš tai 2016-2017 m. šis ekonomistas jau buvo pareiškęs, kad universalių bazinių pajamų (pasaulyje vadinamų, kaip UBI – „Universal Basic Income“) koncepcija, per pastaruosius kelis metus tampa vis labiau patrauklesnė Indijai.

2017 m. liepos mėnesį vykusiame susitikime, buvo nuspręsta, kad bazinių pajamų idėją yra verta įgyvendinimo, nors ir dalyvių nuomonės šiuo klausimu išsiskyrė.

Yra daug vilčių, kad bazinės pajamos ir kitos naujos technologijos, gali savaime stiprokai padėti skurstantiems ar bedarbiams žmonėms, pakelti jų pragyvenimo lygį.

Realizacija

Atlikus įvairių šios koncepcijos realizavimo schemų analizę, buvo pastebėta apčiuopiama nauda, suteikianti žmonėms patikimą pragyvenimo šaltinį. Tačiau sunku įsivaizduoti, kaip tai suveiks dideliu mastu.

Atsižvelgiant į tai, kad Indijoje gyvena 1,3 milijardo gyventojų, greičiausiai visos šalies mastu tai realizuoti iš karto yra sunkiai įmanoma. Tačiau galima bandyti šias bazines pajamas įvesti skirtingose Indijos valstijose, skirtingu metu.

Papildomi privalumai

Manoma, kad bazinės pajamos, daug efektyviau kovos korupciją, nei daugelis kitų kovai su skurdu skirtų koncepcijų, kadangi visi gyventojai gaus vienodas bazines pajamas.

Tai stipriai apsunkins nesąžiningų žmonių galimybes, įvairiais būdais pasisavinti lėšas.

Kritika

Kritikai mano, kad bazinės pajamos tiesiog pririš žmones prie valstybinių subsidijų ir iš pagrindų nespręs susidariusių problemų, kaip bedarbystė ar nesąžiningas lėšų paskirstymas.

Dažnai teigiama, kad tokių pajamų gavėjai gali pradėti tuo piktnaudžiauti, bet jau atlikti tyrimai rodo, kad didžioji dalis žmonių šias pajamas naudoja tam, kam jos ir buvo skirtos.

Daugelis mano, kad nevertėtų dabar egzistuojančias socialinės šalpos sistemas pakeisti bazinėmis pajamomis, bet vienu metu palaikyti šias abi sistemas. Tačiau šių abiejų sistemų palaikymas vienu metu, gali būti sunkiai realizuojamas uždavinys. O bazinės pajamos akivaizdžiai yra naudingesnės.